Byt či dům?

Abychom si jednu věc hned ze začátku ujasnili – tento článek vám nedá přesnou odpověď, co za bydlení si vybrat. Každý jsme nějaký, někomu vyhovuje tamto, jinému támhleto. Probereme si ale plusy a mínusy.
 Bytová jednotka je pro mladé lidi v dnešní době první volbou. Jak kvůli práci, tak kvůli aktivitám ve městě. Pronájem, a obzvlášť koupě, se ve větších městech může výrazně prodražit. Vezměme si jako příklad Prahu. Na kauci si pronajímatel může vyžádat klidně 50 tisíc a výš, záleží na lokaci a velikosti jednotky. Tedy, průměrný mladý dospělý se plácne přes kapsu. K tomu následně připočtěme nájem + účet za vodu, elektřinu a topení a máme další pětimístnou sumu. Každopádně v dalších městech jsou ceny o něco férovější. Pod 10.000 se s nájmem v centru sice nedostanete, ale určitě je to přijatelnější.
panelový dům
Výhodou můžou být nižší náklady na následnou údržbu. Vymalování, koupě nábytku a zařízení ze začátku bude stát víc, ale pak máme na dalších pár let klid. Kdežto při pořízení domu může být nutností oprava střechy, oken, fasády a tak dále. To už se pohybujeme i v řádech milionu korun.
V bytě většinou máme buďto topení, které se zapíná automaticky, nebo si stačí cvaknout spínačem a máme teplo. Pohoda, nemusíme nic řešit. Až na účty. V domě je to zase složitější – jasně, můžeme si nechat zabudovat plynové nebo elektrické topení, ale při koupi starší stavby se tam nemusejí nacházet přípojky, a tak nám zůstává kotel na tuhová paliva. Je tedy v našem zájmu se v předstihu před zimou zásobit dostatkem uhlí a dřeva. Řekněme, že nás to vyjde na takových… 15 tisíc a výše. A taky to určitě není řešení do budoucna. Dřevo a uhlí musíme ještě poskládat dovnitř, což vyžaduje nějakou tu fyzickou výdrž. Až budeme staří, kdo se s tím bude chtít namáhat?
Velkým plusem u vlastního pozemku je soukromí a zahrada. Nikdo vám nebude nadávat, když si budete ve 12 v noci pouštět hudbu trochu víc nahlas. Nebo vás probouzet soused, který si usmyslel brzo ráno přivrtat poličku. Za předpokladu, že budete bydlet na předměstí, vás čeká naprostý klid. Samozřejmě vlastnit zahradu přináší i povinnost se o ni starat. Pokud chcete, ať to u vás nějak vypadá. Udržování zabere čas, proto její vlastnictví nemusí být dobrou volbou pro lidi, kteří jsou od rána do večera v práci, či jsou jinak časově zaneprázdnění.
rodinný dům, předměstí
Pokud máte v plánu v budoucnu založit rodinu, byt asi nebude to pravé ořechové. Děti si rády hrají venku na zahradě a taky by měly mít vlastní pokoj. Tyhle dvě věci jsou dosažitelné snad jen v domě. Já sám vyrůstal v bytě, který byl navíc na konci města, a nebyl jsem z toho dvakrát nadšený. Někteří lidé jako mínus můžou uvést dojíždění do škol s tím, že rodiče budou muset vozit děti autem. To, si myslím, v dnešní době už není pravda. Většinou už všude najdeme zastávky na autobus či trolejbus a tuhle možnost můžeme vypustit.
Obě možnosti mají své plusy a mínusy. Pro každého se můžou jevit jinak. Řekl bych, že jsme si probrali ty nejdůležitější body a doufám, že vám pomohly se rozhodnout.