Chraňte sebe a své miláčky před parazity!

1.      Pokud máte také domácí mazlíčky, ať už psy nebo kočky, určitě máte také obavy z blech. V domácnosti se těchto nezvaných hostů zbavíte výhradně pečlivým a trvalým zbavením blech vašich zvířátek. Na trhu můžete sehnat velké množství přípravků, ať už se jedná o pipet spot-on, obojek či sprej. Pokud se pro takový produkt rozhodnete, vždy čtěte příbalový leták, abyste jej použili správně a na správné zvíře.
zablešený pes.jpg
Některé z těchto prostředků jsou pro psy v pohodě a pro kočky jsou toxické. Pozor! I když budete dohlížet na to, aby váš mazlík blechy neměl, musíte také dbát na to, abyste měli v pořádku prostředí, ve kterém se pohybuje. Na zvířatech zpravidla žije jen 5 procent blech, zbytek pak je ve formě vajíček a larev v okolí, tedy v pelíšku, v koberci, na gauči, v autě či vaší posteli. Berte také v potaz to, že blechy jsou hostitelem tasemnice, takže nikdy nezapomínejte na odčervení vašich domácích mazlíčků.
psí blecha.png
2.      Po každé teplé zimě je potřeba počítat s tím, že se budou velmi hojně v přírodě vyskytovat klíšťata. V loňském roce jich bylo moc a v letošním létě se dá očekávat totéž. Tato havěť je všude! Na lukách, v městských parcích a zahradách, v lese. Klíšťata jsou obzvlášť nebezpečná v tom, že přenáší další nebezpečná onemocnění, mezi nejzávažnější a nejčastější patří tedy klíšťová encefalitida. Proti té se samozřejmé můžete nechat naočkovat. Pokud vyrážíte do přírody, vždy používejte repelenty na tělo a nezapomínejte i na spreje na tělo. Určitě volte světlejší barvy oděvů, abyste tyto cizopasníky lépe našli. Do lesa choďte v dlouhých kalhotách a snažte se nechodit vysokou trávou. Po výletech vždy prohlédněte celé tělo.
klíště na dlani.jpg
Je možné vyrobit i vlastní domácí repelent. Voda s éterickým olejem z máty, eukalyptu či levandule bude odpuzovat havěť spolehlivě. Pokud už klíště najdete, nezkoušejte žádné babské rady typu: vykruťte klíště proti směru hodinových ručiček nebo polijte ho olejem, aby lépe vyklouzlo. To není vůbec správně, protože ohrožené klíště vyvrhne obsah střev do vás a tím se zvyšuje riziko nákazy nemocí. Raději pořiďte speciální pinzetu, která klíště bezpečně a pevně odebere bez jakýchkoli problémů.