Solární sprcha – dokonalý pomocník na jednoduchém principu

Solární sprcha se stala oblíbenou v zahrádkářských koloniích, a to ze dvou důvodů: Ten první je jasný – jde o výraznou úsporu nákladů na ohřev vody od jara do podzimu a investice do tohoto výrobku se tedy rozhodně vyplatí. Druhým důvodem je řešení ohřevu vody, když je obtížné zajistit jej jiným způsobem, např. není v dosahu elektrická energie anebo je ohřev vody zdlouhavý a složitý pomocí plynového přenosného vařiče. V zahradách a zahrádkářských koloniích se tímto způsobem lze pohodlně osprchovat, opláchnout špinavé ruce, omýt unavená a zpocená chodidla, osvěžit obličej a zátylek a také oplachovat zahradní nářadí, sklizené ovoce a zeleninu, umývat se po použití toalety a dalším znečištění.

sprchová hlavice

Solární sprchy bývají často u zahradních bazénů, sprchování před vstupem do vody je základní hygienický návyk, učí se to již děti v rámci plaveckého výcviku. Čím více svou hygienu dodržujete a nezanedbáváte ji, tím více se snižují náklady na bazénovou chemii a provoz filtrace. Solární sprchou odpadají dodatečné náklady na ohřívání vody v tomto okruhu, navíc je toto zařízení přenosné a funkční i bez vašeho zásahu po celou dobu koupací sezóny.

vodní kapky

Základ solárních sprch tvoří zásobník tmavé barvy, kde se voda zahřívá absorpcí slunečního záření. Optimální velikost zásobníku je 15 – 35 litrů, příliš malá nádrž vám nevystačí na sprchování a příliš velká zas vyžaduje velmi dlouhou dobu k ohřevu vody. Zásobníky jsou vybaveny ventilem pro oplachování nohou a směsnou baterií pro plynulou regulaci teploty tak, jak to bývá u klasických vnitřních sprch.

Instalace zařízení je velmi snadná, některé jsou přenosné, jiné se montují napevno, ale vždy se připojují k venkovnímu přívodu vody z hadice. Důležitý je pravidelný odběr vody, která by měla uvnitř zásobníku cirkulovat, aby se uvnitř nemnožily bakterie, řasy a sinice.