Budou se řemeslnicí platit zlatem?


„Studuj, udělej si co nejvíc titulů. Teprve potom z tebe něco bude.“ Je to ale skutečně pravda? Kam jen se dne ohlédnete, vidíte doktora, právničku nebo psychologa. Lidé studují jako blázni, honí se za maturitou, diplomem z vysoké školy a myslí si, že teprve ten jim zajistí pohodlný život. Jenže to je hloupost.
sklenice s penězi
Před pár lety jste na každém kroku slyšeli, střední má každý druhý pitomec. Dnes je to tak, že vysokou má každý idiot. Co z toho plyne?
Pokud se ve třídě třiceti žáků zeptáte, kdo chce jít na obor s maturitou, ruce zvedne dobrých 95 % z nich. Otázka, proč je jednoduchá. Lidem se zkrátka nechce pracovat. Raději budou sedět nad poznámkami a stále dál a dál posouvat své akademické znalosti. Odkud si myslíte, že se vzal termín věčný student?
Jenže pravda je taková, že dnes víc, než kdy jindy je potřeba oborů manuálních. Jak toho docílit ale? Rodiče si pro své ratolesti přejí raději kancelář, než aby je ponoukali do řemeslnictví. Z toho samozřejmě plyne, že pokles studentů v manuálních oborech nutí školy uzavírat výuku pro malý zájem.
muž v dílně
Proto za pár let nebude nikdo, kdo by nám mohl dělat střechu. Nemáme nikoho šikovného, kdo by nám zpravoval vodovodní trubky, o dřevo zpracování raději vůbec nemluvit.
K čemu nám pak budou naše tituly a doktoráty, když nebudeme mít na čem sedět, budeme pít místo podlahy jezírko a nebudeme mít střechu nad hlavou?
Z mé strany to samozřejmě neznamená, že byste měli své děti na sílu nutit, aby si místo studijního oboru vybrali manuální, to v žádném případě. Ale pokud Vaše ratolest miluje se celé hodiny hrabat v mechanizmu auta nebo rád tvoří něco rukama, proč ji v tom nepodpořit?
Rodiče, máte zastaralé představy o tom, co je a není důležitá práce. Možná byste se měli začít spíš radovat. Pokud je Vaše dítě mistr v dělání věcí rukama, je docela dobře možné, že najde práci dřív, než se nadějete. O řemeslníky je dnes totiž taková nouze, že je firmy nabírají už na středních školách. Doslova se předhánějí v tom, kdo je dostane dřív.
Děcka, pokud Vás to táhne k manuálním pracím, jděte do toho! Poučte rodiče. Řekněte jim, že máme daleko lepší šanci žít bohatý spokojený život než nějaký studentík s plnými kapsami diplomů. A že zrovna ten Vám jednou pravděpodobně bude klepat na dveře s tím, že chce něco spravit, vyrobit nebo předělat.
Pokud nebudeme podporovat manuální práce, jednou stejně skončíme všichni stejně. Ať už právník, doktorka nebo psycholog. Jednou se budeme muset vykašlat na své vysoké školy, vzít do ruky lopatu a kladivo a začít to dělat sami.