Lze použít kamenný obklad na zateplenou fasádu?

Je pochopitelné, že chceme, abychom se doma cítili příjemně. A jednou z důležitých součástí je ochrana proti vnějším vlivům, především pak proti zimě, větru a hluku zvenčí. Není tedy divu, že v posledních letech mnoho lidí své domy zatepluje a kupuje plastová okna. Pozorovat to můžeme především na panelácích, které mění své šedivé fasády za barevné kabáty.

Pravdou ovšem je, že mnoho z nich mělo ve své spodní části kamenné obložení. To se používá především z důvodu snadnější údržby – přeci jen, právě v této nižší části dochází k největšímu znečištění, ať už prachem z automobilů, poškozením vandalismem či jiným způsobem. Je tedy jasné, že mít tuto část domu obloženou snadno udržovatelným materiálem je dobrý nápad.

obkladkamen2

Ovšem s postupujícími úpravami mnoho majitelů trápí otázka, zda je vhodný kamenný obklad na zateplenou fasádu. Přeci jen, jedná se o poněkud jiný materiál, než jaká je klasická zeď. Je tedy skutečně možné jej takto použít?

Popravdě řečeno, ano. Jistě, je potřeba speciální druh lepidla i kamene, avšak možné to je. Je však potřeba počítat s tím, že za to zaplatíte více, než za kamenné obložení klasické fasády. Samozřejmě si jej můžete udělat sami (a to bývá častý případ u majitelů rodinných domů), avšak i zde je nutné počítat s poněkud vyšší cenou za materiál.

obkladkamen3

Není samozřejmě pochyb o tom, že zateplení je ve většině případů dobrá volba – koneckonců, díky globální změně klimatu čekáme větší extrémy počasí, a to se týká i teplot. Nehledě na fakt, že díky tomu navíc ušetříme za topení.

Pokud však jde o to, zda spodní část fasády nechat obložit kamenem, zde je otázka složitější. Záleží především na tom, jak moc je zatěžována, a s jakou mírou poškození počítáte. Je také dobré si spočítat náklady, které to bude stát. Jen tak získáte přesnou představu, zda se vám to v konečném důsledku vyplatí.