EET – nejdiskutovanější přelom v oblasti podnikání za poslední roky

Od elektrické evidence tržeb si hlavně ministr financí Andrej Babiš slibuje, že by mohla pomoct s dnes téměř běžnou situací v České republice, což je dlouhodobé a systematické zatajování určitého příjmu, tudíž tato situace obírá stát o daně, díky čemuž je státní pokladna chudší až o několik miliard korun ročně. Proto řada podnikatelů vyzívá k protestování proti elektrické evidenci, protože samozřejmě pro podnikatele samotné to žádné plusy nepřináší.


Od kdy do kdy se bude ČR přizpůsobovat tomuto novému systému?

Postupné zapojení všech podnikatelských činností do EET bude probíhat celkem ve 4 fázích, z nichž první začíná již 1. prosince 2016 a poslední by měla končit v červnu roku 2018.
1. fáze
· 1.12.2016
· Ubytování a podniky, které nabízí stravovací služby
2. fáze
· 1.3.2017
· Maloobchod + velkoobchod
3. fáze
· 1.3.2018
· Svobodná povolání, zemědělství či doprava
4. fáze
· 1.6.2018
· “poslední“ vybrané činnosti a činnosti výrobního charakteru


Podnikatelé se chtějí bouřit

Od r. 2018 by tedy elektronické tržby měly pokrýt veškeré tržby v České republice. Dle mnohých odborníků i laiků je EET pouze nový způsob vykořisťování vlády u živnostníků a menších podnikatelů, což se samozřejmě projeví na jejich ekonomické situaci, což lze zřetelně vidět i na ekonomice Chorvatska, kde se pan Babiš touto metodou sčítání tržeb inspiroval.

Proto chtějí ti, jichž se změny budou týkat již 1. prosince, alespoň symbolicky na pár hodin zavřít svoje obchody a provozovny jako forma odpovědi na to, zda souhlasí s elektronickou evidencí. 3. prosince se má v Praze uskutečnit shromáždění, která má podpořit svobodu podnikání, která je dle mnohých EET ohrožena.


E – shopy budou v suchu

Dle posledních zpráv, Andrej Babiš se svými koaličními partnery uvažuje, že e – shopy budou z této reformy vyloučeny, protože jejich platební systém je příliš složitý (až 12 různých způsobů platby). Tato zpráva vyvolává samozřejmě další nepokoje, protože některé větší e – shopy už jsou na elektronickou evidenci tržeb připravené.