Pravítka a úhelníky

V dílně i firmě jsou neustále potřeba všemožná měřidla, kdy jedním takovým jsou určitě pravítka a úhelníky, protože ty mají opravdu široké využití.

Pravítka a úhelníky

Využití

V každé dílně by takové vybavení nemělo v žádném případě chybět, protože se jedná o naprosto základní měřidlo, které má obrovské využití. Třeba když se budeme bavit o hobby využití, tak například budeme potřebovat uřezat poličku. Stačí nám k tomu vyměřit si potřebné rozměry a ty pak pomocí právě pravítka, úhelníku a tužky zaneseme na dřevo. Pokud budeme přesně měřit a řezat, tak výsledek bude opravdu hezký a všechno bude sedět.

kovové pravítko

Velkou výhodou takového měřidla je, že ho prostě pohodlně vezmeme do ruky a můžeme pracovat, kdy hned vidíme potřebné hodnoty. U ručního využití jsou nejmenší dílky sice ve velikosti pouze milimetrů, ale to bohatě stačí. Provedení je celá řada, protože každý obor si vyžaduje jiné parametry, a právě proto se jim nástroje musí přizpůsobit. Vyhněte se těm nejlevnějším plastovým a raději volte poctivé kousky, protože se to vzhledem k životnosti opravdu vyplatí.

Nákup

Při nákupu je dobré si určit, k čemu budete používat dané měřidlo, protože každý obor má jiné požadavky. Třeba do obyčejné domácí dílny postačí nějaké obyčejné univerzální pravítko s úhelníkem, protože ho využijeme hned na několik prací. Naopak při sváření potřebujeme často svařit dvě části přesně do pravého úhlu, k čemuž využijeme kovový úhelník s pravým úhlem.

sváření profilů

Ten je opravdu z masivního kovu, aby byl pevný a vydržel při neustále činnosti se svářečkou, kdy v okolí vznikají velké teploty, a proto nemůže být použit třeba plast. Dalším velmi důležitým prvkem ve strojírenství je rozhodně nožové pravítko, bez kterého se neobejde celá řada firem. Jeho hlavní úkolem je měřit, jak je na tom rovinnost povrchu, protože díky tomuto nástroji to zjistíte s přesností a jistotou. Aby se při měření třeba tvrdých materiálů hrana, která vykonává hlavní práci neopotřebovávala, tak běžně bývá zakalená a dále upravována.