Přírodní ratan ano či ne

Koupě nábytku je vždy ošemetná záležitost. Dávno totiž neplatí, že truhláři pracují výhradně s dřevěným masivem. V současné době se využívá i odpadní surovina při zpracování dřeva – hobliny, štěpky, piliny a lisují se z nich desky. Dřevotříska potažená dýhou vypadá na první pohled zajímavě a je lákavá i svou dostupnou cenou.
kočárky pro panenky

Nenáročný na údržbu

Komody, postele, skříně a stoly z dřevotřísky se však časem opotřebují ve šroubových spojích a navíc je dýha náročná na údržbu. To však neplatí o přírodním ratanu. Je stylový, a přesto že působí křehce a zranitelně, je velice pevný, stabilní a snadno se čistí. Většinou stačí vysavač nebo prachovka, případně vlhký hadřík, materiál se nekroutí, neodlupuje a vydrží jako nový desítky let .
sedací nábytek na pláži

Atraktivní vzhled

Ratanová křesla můžete kombinovat s mnoha druhy nábytku a výsledek bude překvapivě atraktivní. Navíc lze zvolit různé barevné odstíny výpletu, což je spíše ku prospěchu, než na škodu. Nejčastěji se volí typ „světlý med“, těsně v závěsu se drží „tmavý med“ a oblíbený je také šedý ratan. K základnímu výpletu se hodí jakékoli polstrování, ať už jednobarevné, anebo se vzorem. Pamatujte, že máte před sebou v interiéru nadčasový prvek, který si lidé dokonce předávají z generace na generaci.
ratanový výrobek

Odolnost a pevnost

Materiál je velice tvrdý a pevný a snese i hrubé zacházení. Tím se odlišuje např. od masivu z měkkého dřeva, např. smrku nebo borovice. Vyrábí se z něj křesla, stolky, postele i sedací soupravy. Nábytek můžete využívat každý den, opotřebí se obvykle pouze sedáky, které lze přečalounit, nebo vyrobit speciálně na míru. Výhodou je také využití v krytých venkovních prostorách, nevadí mu zvýšená vlhkost, pouze byste jej měli chránit před deštěm a mrazem. Uplatnění tedy najde na terase pod pergolou, pod slunečníkem, na balkoně a lodžii, anebo v zahradní restauraci.