Vdechněte starým věcem nový život – upcyklujte!

V dnešní době je kladen velký důraz na ekologii, udržitelný rozvoj a šetrné zacházení s životním prostředím. Značnou část této problematiky tvoří také odpadové hospodářství a využití odpadů.

Co je upcyklace

Upcyklace je označení pro proces přeměňování nepotřebných, starých, rozbitých či obalových materiálů a předmětů v jiné produkty, zpravidla jinou funkcí a užitkem. Tyto „nové“ či přetvořené věci mají nižší environmentální dopady. Jinými slovy – pro přírodu je lepší, když daný předmět nebo obal přetvoříte v jiný, užitečný produkt, než když jej vyhodíte nebo zrecyklujete. Posunete tak koloběh předmětu o úroveň výš – tedy UPcyklujete (z anglického „UP“- „Nahoru).

Ačkoliv se u nás stává čím dál, tím více populárnější trend tzv. zero waste způsobu života a tzv. bezobalových domácností, každý byt či dům produkuje řadu odpadového materiálu či nepotřebných, rozbitých předmětů. Naštěstí má mnoho z nás tendenci již tyto věci alespoň na nějaký čas uchovávat – ať už někde v komoře, na půdě nebo na chalupě – s myšlenkou, že se budou jistě ještě na něco hodit a že je přeci škoda je vyhodit. A že tyto staré, nepotřebné předměty skutečně mohou ještě výborně posloužit ví kdejaký kutil či zručná hospodyňka. V dnešní době však získává toto přeměňování starého a neužitečného v nové, jiné a užitečné zcela zásadní ekologický rozměr. 

Nespočet následného využití nabízí i na první pohled zbytečné odpadové a obalové materiály. Upcyklace je zkrátka nesmírně trendy! Především pro svou environmentální přidanou hodnotu a podporu bezodpadového způsobu života. Upcyklováním však odlehčíte nejen přírodě, ale koneckonců i Vaší peněžence.

Zelená planeta

Kam s ním aneb praktické tipy na upcyklaci v domácnosti

Nyní si představíme několik užitečných a praktických tipů, jak upcyklovat nejběžnější odpad z bytů a domů. Kreativitě se však meze nekladou. Zužitkovávat a přeměňovat můžete prakticky cokoliv – staré příbory, nádobí či zahradní náčiní apod. Vysoké popularitě se nyní těší také upcyklace starých látek a oblečení, z nichž šikovné švadlenky kouzlí například kabelky, kapsáře, přehozy a další úžasné kousky.

Plasty

-Plašič krtků z PET lahví

Určitě jste již na kdejakých zahrádkách viděli barevné větrníky z plastových lahví od nápojů (tzv. „PETek“), které nad záhony drží čestnou stráž, ať už vítr fouká a duní nebo je úplné bezvětří. Možná však málokdo ví, že tyto upcyklované PET lahve v zahradě slouží jako plašič krtků. K výrobě takového větrníku potřebujete 5 PET lahví, permanentní fix, nůžky a železnou tyč. Zevrubný návod na výrobu plašiče krtků lze dohledat na webových stránkách pro zahrádkáře a kutily.

– Dárková krabička z PET lahví

Prázdné PET lahve (ideálně takové, jejichž dno je tvořeno 4 „nožičkami“) můžete jednoduše přeměnit v neotřelou krabičku na dárek pro Vaše blízké.

Láhev odřízněte zhruba v polovině. Poté okraj rozstřihněte do oválných okrajů tak, že láhev bude připomínat korunku nebo naříznutý špekáček. Jakmile do krabičky umístíte dárek, okraje založte a krabičku převažte dárkovou stuhou. Tímto originálním dárkovým balením potěšíte každého!

– Šperkovnička z PET lahví

Když odříznete dna prázdných nápojových lahví, doprostřed provrtáte malý otvor a nasadíte je na kovovou tyčku (zhruba 10-15 cm od sebe), proměníte domácí odpad v originální a veselou šperkovnici s několika patry pro odkládání šperků. Radost bude mít nejedna parádnice.

– Dětské domečky z nádob od pracích gelů

Vašim malým holčičkám zaručeně vykouzlíte úsměv na rtech, když jim vyrobíte domeček pro hračky seříznutím velké, důkladně vymyté nádoby, která Vám zbyla od pracího gelu. Dopřejete jim tak například stáj pro koníčky nebo domeček pro malé panenky.

Sklo

– Dechberoucí svícny ze zavařovacích sklenic

Zbyly Vám doma sklenice od okurek, medu nebo kompotu? Můžete z nich jednoduše vytvořit krásné, romantické svícny či lampionky.

Sklenice zbavte etikety, důkladně vymyjte a osušte. Pak už jen záleží, do jakého stylu chcete svícny ladit. Na letní zahradní slavnost sklenice ozdobte barevnou stuhou nebo pomalujte barvami na sklo. Na svatbu ve venkovském stylu sklenicím dokonale sluší jutová či krajková dekorační stuha a provázek.

Hrdlo sklenice pevně omotejte špagátem, stužkou nebo drátkem a dovnitř vložte čajovou svíčku. Poté už stačí pouze rozmyslet, kam svícny rozmístíte. Svícny mohou stát přímo na zemi, na stole, nebo je můžete podložit například „koláčem“ z kulatiny, což je velmi působivé a trendy.

Vaší party také dokonale rozzáří, když svícny rozvěsíte do prostoru jako romantické, efektní lampiony.

Stejně lze využít i malé skleničky od jogurtů či dětské výživy. Ovšem je potřeba nejprve vyzkoušet, zda se Vám čajová svíčka do sklenice vejde.

– Romantické vázy ze sklenic od kečupu

Obdobně jako zavařovací sklenice můžete zupcyklovat také skleněné obaly od kečupu či limonád. Jako mávnutím proutku tak vytvoříte originální vázy na květiny. S jutovo-krajkovou dekorační stuhou budou skvostnou váznou pro nevěstin závoj a Vaše svatební výzdoba bude perfektní.

– Kořenky a dózy na potraviny ze sklenic od kávy

Také se Vám líbí tvar sklenic Vaší oblíbené instantní kávy? A přemýšlíte, jestli by se obal dal ještě využít? Pak vězte, že dal. Stačí si koupit nebo vytvořit etikety dle vlastního vkusu (například pomocí počítačových programů), nalepit je na vymyté a vysušené sklenice a rázem máte sadu prostorných kořenek či dóz na mouku, kroupy, čočku a jiné dobroty.

Zavařovací sklenice - váza

Papír

– Origami z čajových sáčků

Máte rádi balený čaj a je Vám líto vyhazovat krásně barevné sáčky? Z těchto drobných papírových obalů lze poskládat nádherné veselé origami, které výborně poslouží mimo jiné jako ozdoba pro dárkové balení.

Barevné sáčky od čaje rovněž neotřele oživí jakoukoliv nevzhlednou, zašlou skříň či zásuvku. Záleží jen na Vaší kreativitě, jak nastřádané sáčky poskládáte. Uskupíte je podle barvy a vytvoříte tak duhovou nebo čakrovou skříň? Nebo raději zůstanete u jednobarevnosti? Existuje přece tolik možností…

– Krabice a ruličky od toaletního papíru

Při současném rozmachu doručovacích služeb vzniká v nejedné domácnosti otázka, co s krabicemi od zásilek, když je nechceme jen zmáčknout a vyhodit do modrého kontejneru. A co takhle využít krabici jako šikovný úložný prostor? Stačí karton zvenku polepit například dekorovanými papírovými ubrousky a vkusný úložný box je na světě.

Širší nízké krabice mohou být skvělým domečkem pro oblíbeného menšího plyšáčka Vašeho dítěte. Karton stačí vyložit kouskem starého koberce nebo lina a doplnit základním vybavením jako je židlička, postýlka, stoleček či TV (k tomu se výborně hodí krabička od zápalek). Vmžiku tak vznikne domeček pro plyšáka, na který Vaše dítko bude vzpomínat dlouhá léta.

Do domečku můžete zakomponovat také zbylé ruličky od toaletního papíru. Ty rovněž skvěle poslouží jako základ pro nejrůznější maňásky a figurky. Děti se zabaví při tvoření i následném divadélku.