Jaké výhody má dřevěné zábradlí

Není pochyb o tom, že dnes je zábradlí nezbytnou součástí každého schodiště, terasy či balkónu. A není divu. Značně zvyšuje bezpečnost, pomáhá lidem s výstupem i sestupem po schodech, a na balkóně se o něj může člověk opřít a relaxovat.

Avšak k tomu, aby plnilo svůj úkol, je potřeba, aby bylo postaveno z kvalitních materiálů. Dnes je zdaleka nejobvyklejší kov, ať už samotný či v kombinaci s plastem či dřevem, avšak v minulosti tomu tak nebylo. Není tomu tak dávno, co jsme prakticky všude našli pouze dřevěné zábradlí fa-havlicek.cz. A koneckonců i dnes jej často vidíme na balkónech rodinných domků, chat i chalup. Proč tomu tak bylo, když zpracování kovu bylo v té době již známé?

balkon1

Tím hlavním důvodem byla cena a dostupnost. Zatímco kovy byly stále ještě vzácné, a jejich zpracování levné, dřevo se dalo získat velmi snadno a zábradlí z něj dovedl vyrobit téměř každý trochu zručnější člověk.

Samozřejmě záleželo také na tom, jaký typ dřeva se použije. A to je ještě důležitější v dnešní době, kdy je kladen velký důraz na bezpečnost. A přestože dřevo skutečně splňuje potřebné parametry, vyžaduje péči, aby zůstalo v dobrém stavu po mnoho let.

schodiste4

To platí zvláště, pokud je použito jako venkovní zábradlí, například na balkóně. Zde je totiž vystaveno všemu, co si příroda vymyslí, ať už je to déšť, sníh, či měnící se teploty. K tomu všemu musí být schopno udržet váhu jakéhokoliv člověka, který by se o ně opřel.

Je tedy pochopitelné, že se od něj ve většině případů ustoupilo a bylo nahrazeno jinými materiály, především pak mnohem odolnějším kovem. Přeci jen, lidé si chtějí život co nejvíce usnadnit, a kov rozhodně nepotřebuje takovou péči, zvláště pak ten nerezový. Navíc se díky zavedené sériové výrobě jeho cena snížila.

Dnes tedy dřevěné zábradlí v nově postavených budovách prakticky nenajdeme. A je to dobře. Přeci jen, lesy je třeba chránit.