O low carb dietě

Možná jste o ní již slyšeli. Možná Vám o ní již někdo povídal, aniž byste věděli, že se zmiňuje právě o této dietě. Low carb dieta spočívá do velké míry /a ve zkratce řečeno/ v radikálnějším omezení sacharidů a s tím spojeným navýšením tuků.

zdravé stravování

Možná jste již zkoušeli dietu, při které přijímáte víceméně dělenou stravu, a mysleli jste si, že při takové dietě zhubnete. Dělali jste však jednu zásadní chybu – přijímali jste příliš velké množství sacharidů. I když se Vám možná zdálo, že dát si k večeři kupříkladu brambory s tvarohem je nějaké extra dietní řešení, ve skutečnosti jste si tím ke svému hubnutí moc nepřispívali. Low carb /ve zkratce LC/ dieta spočívá v tom, že každý den sníte omezené množství sacharidů.

 

Sacharidy jsou látky, které obsahuje ve velké míře například pečivo, a tak jako ono před upečením kyne, můžeme při značné konzumaci sacharidů „kynout“ i my. Nízkosacharidová dieta však nespočívá v totálním vyloučení sacharidů z Vašeho jídelníčku. Sacharidy jsou potřeba, nicméně pokud se rozhodnete zhubnout, měli byste je radikálně omezit.

zátiší s váhou

A jak tedy na low carb jídelníček? Sacharidy byste měli přijímat v malé míře, a to nejlépe ráno nebo dopoledne – budete tak mít během dne možnost je spálit, a tak se Vám nebudou ukládat ve formě tuku. Důležité je také říci, že když už budete konzumovat sacharidy, volte ty zdravé a ty s menším obsahem lepku – nedoporučujeme tedy různá jídla v trojobale /samostatnou kolonkou jsou jídla z fastfoodů/ a také například kuskus a bulgur. I když se zdají, že jsou prospěšné hubnutí, ve skutečnosti tomu tak není – obsahují množství lepku a nejsou zrovna vhodné pro low carb dietu.

 

Co byste měli zvýšit, je příjem tuků – tuky volte opět v té nejzdravější formě, přičemž je však konzumujte stále nějak s mírou a nepřehánějte to s nimi. Ideální volba jsou různé rostlinné oleje, přičemž naopak nedoporučujeme například slunečnicový olej. Velkou část Vašeho jídelníčku by měla tvořit zelenina. Ovoce /a cukry obecně/ konzumujte spíše /stejně jako sacharidy/ ráno a dopoledne, výjimkou je avokádo, které právě obsahuje cenné a prospěšné tuky a můžete si ho klidně dopřát tolik, kolik budete chtít.